تاریخچه شرکت وسترن دیجیتال (Western Digital)

Western Digital History

شرکت وسترن دیجیتال (Western Digital) که با نام WD نیز شناخته می‌شود، یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده هارد دیسک و دیگر تجهیزات ذخیره ساز در دنیا می باشد که دفتر اصلی این شرکت در شهر سن خوزه ایالت کالیفرنیا آمریکا قرار دارد. به جرات میتوان از شرکت وسترن دیجیتال به عنوان بهترین تولید کننده هارد دیسک در دنیا نام برد .

تاریخچه هارد وسترن دیجیتال

دهه 1970

این شرکت در تاریخ 23 آوریل 1970 توسط آلوین فیلیپس، کارمند سابق شرکت موتورولا به عنوان General Digital تاسیس شد.

تولیدات آنها در ابتدا شامل تجهیزات تست ماسفت (MOSFET) بود. این شرکت به سرعت تبدیل به سازنده نیمه هادی خاص شد و سرمایه اولیه آن توسط سرمایه گذاران شخصی و شرکت بزرگ امرسون الکتریک تامین شد. در سال 1971 نام این شرکت به وسترن دیجیتال تغییر پیدا کرد و از اولین محصولات تولید شده توسط شرکت وسترن دیجیتال می توان به تولید چیپ WD1402A UART اشاره کرد.

شرکت وسترن دیجیتال در اوایل دهه 1970 میلادی، تولید تراشه های ماشین حساب را شروع کرد و در سال 1975 شرکت وسترن دیجیتال توانست به یکی از بزرگان در این صنعت تبدیل شود. بحران نفت در اواسط دهه 1970 میلادی، باعث شد تا شرکای تجاری شرکت وسترن دیجیتال و برخی مشتریان بزرگ این شرکت از جمله شرکت Bowmar Instrument دچار ورشکستگی شوند و در سال 1976 شرکت امرسون الکتریک قرارداد تجاری خود را به صورت یک طرفه با شرکت وسترن دیجیتال لغو کرد و شرکت وسترن دیجیتال را تنها گذاشت اما این شرکت شکست نخورد و با بهره گیری از بهترین قوانین شرکتی و ساختاری توانست پر قدرت تر به کار خود ادامه دهد. شرکت وسترن دیجیتال محصول های مناسبی را در این مدت به بازار معرفی کرد. از جمله این محصولات می توان به پردازنده چند هسته ای MCP-1600 و تراشه 1771 اشاره کرد. تراشه 1771 به عنوان اولین کنترل کننده دیسک و جایگزین صفحات TTL بود.

شرکت وسترن دیجیتال با تولید تراشه 1771 و خانواده اش اولین ورود به صنعت ذخیره سازی اطلاعات را داشت.

دهه 1980 و قرارداد با شرکت IBM

در اویل دهه 1980 شرکت وسترن دیجیتال کنترل کننده های هارد دیسک را تولید کرده و در سال 1983 قراردادی را با شرکت IBM به امضا رساند که موضوع این قرارداد کنترل کننده های  WD1003 ، بر مبنای رابط ATA بود . تولید کنترل کننده های WD1003 ، در اوایل دهه 1980 بخش عمده ای از درآمد و سود شرکت وسترن دیجیتال از طریق فروش کنترل کننده و خانواده اش تامین شد و فروش این گروه محصولات بسیار به این شرکت کمک کرد تا بتواند قدرتمند تر حرکت کند .

 

Western Digital WD1003

شرکت وسترن دیجیتال تا اواخر دهه 1980 تلاش کرد تا از سود حاصل شده از فروش کنترل کننده های ذخیره سازی ATA ، خود را به یکی از بزرگترین ها در این صنعت تبدیل کند و در همین راستا بسیاری از شرکت های مرتبط در این زمینه را خریداری کرد .

در سال 1986 شرکت Western Digital Imaging توانست شرکت Paradise که یکی از بهترین تولید کنندگان کارت های گرافیکی VGA در آن زمان بود را خریداری کند. از دیگر شرکت های خریداری شده توسط وسترن دیجیتال می توان به خرید شرکت Faraday Electronics Inc. در سال 1987 اشاره کرد که این شرکت تولید کننده چیپست های منطقی هسته ای (Core Logic Chipset) بود. خرید شرکت Tandon در سال 1988 نیز از دیگر شرکت های خریداری شده توسط وسترن دیجیتال بوده است که تاثیر فراوانی در آینده این شرکت داشته است. پس از این تاریخ محصولات Tandon با نام تجاری Centaur وارد بازار شدند. محصولات تولیدی شامل تجهیزات ذخیره سازی براساس پلتفرم ATA و XT بودند.

شرکت ADSI برای تولید چیپست های کنترلر SCSI برای هارد دیسک ها و نوارهای مغناطیسی و شرکت های Ethernet و StarLAN جهت تولید سخت افزار شبکه ، از دیگر شرکت های خریداری شده توسط شرکت وسترن دیجیتال در آن زمان بود که تاثیر بسزایی در آینده این شرکت داشته است. در سال 1986 اولین کنترلر تک چیپ (Single Chip) برای رابط SCSI با نام WD33C93 توسط شرکت وسترن دیجیتال تولید گردید که خروجی گذرگاه (Bus Mastering) شانزده بیتی را برای بهبود سرعت مورد استفاده قرار داد.

Western Digital WD33C93

دهه 1990 و هارد دیسک وسترن دیجیتال Caviar

تولید هارد دیسک های سری Caviar شرکت وسترن دیجیتال که از معروف ترین هارد دیسک های بازار در زمان خود بودند، در سال 1991 آغاز شد. محصولات Caviar در سه خانواده Caviar Green ،Caviar Black و Caviar Blue تولید شد. فروش بالای محصولات Caviar سبب شد تا شرکت وسترن دیجیتال، شرکت Paradise را برای فروش آماده کند. با توجه به استقبال خوب کاربران از هارد دیسک های سری Caviar و فروش بالای شرکت وسترن دیجیتال ، این شرکت تصمیم به واگذاری دیگر شرکت های زیر مجموعه خود گرفت.

Western Digital Caviar 280

وسترن دیجیتال، خط تولید تجهیزات شبکه خود را به شرکت معروف SMC واگذار کرد. شرکت Adaptec نیز کارخانه تولید چیپ های SCSI را در اختیار گرفت. شرکت وسترن دیجیتال در سال 1995 با تولید هارد دیسک های 3 اینچی در شرایط خوبی قرار گرفته بود تا اینکه وجود مشکلاتی در هارد دیسک های وسترن دیجیتال و بروز صداهای نامعقولی از درون این هارد دیسک ها سبب شد تا کاربران اعتماد اولیه به برند وسترن دیجیتال را از دست بدهند و این شرکت با رکود در فروش هارد دیسک های وسترن دیجیتال مواجه شود. در این بین شرکت Maxtor به عنوان یکی از رقبای شرکت وسترن دیجیتال، بخش عظیمی از فروش هارد دیسک را بدست آورد.

وسترن دیجیتال شرایط خوبی را سپری نمی کرد تا اینکه در سال 1998 دوباره با توجه به هوش بسیار بالای مدیرتی قراردادی را با شرکت IBM برای نجات منعقد کرد و توانست دوباره قدرت خود را بدست آورد.این قرارداد در رابطه با تبادل نیروی کار با شرکت IBM و اعطای حق استفاده از فناوری های انحصاری این شرکت بوده است. قرارداد این دو شرکت تا سال 2000 میلادی پا برجا بود .

سال 2000 و شروع رقابت تنگاتنگ با رقبا

وسترن دیجیتال در سال 2001 به عنوان اولین تولید کننده هارد دیسک با 8 مگابایت حافظه داخلی (Cach Buffer) معرفی شد. اکثر هارد دیسک های تولیدی آن زمان دارای 2 مگابایت حافظه داخلی بودند و وسترن دیجیتال اولین شرکتی بود که تواست هارد دیسک هایی با نام Special Edition و با کد JB و حافظه داخلی 8 مگابایت تولید کند. هارد دیسک 100 گیگابایتی با مدل WD1000JB اولین محصولی و موفق ترین محصول (به دلیل سرعت بالا) بود که از این سری هارد دیسک های وسترن دیجیتال از خط تولید خارج شد و مدتی بعد ، شرکت وسترن دیجیتال این محصول را از ظرفیت های 40 تا 250 گیگابایت تولید و روانه بازار کرد .

شرکت وسترن دیجیتال همچنان در حال پیشرفت و نوآوری بود و در سال 2003 اولین هارد دیسک های با سرعت چرخش 10000 دور در دقیقه با نام WD360GD و کد اختصاصی Raptor و با ظرفیت 36 گیگابایت را وارد بازار کرد.پس از مدتی ظرفیت 74 گیگابایتی این محصول با نام WD740GD نیز به بازار عرضه گشت. وسترن دیجیتال به تولید تنها دو مدل از هارد دیسک های سری Raptor بسنده کرده بود تا اینکه در سال 2005 ظرفیت 150 گیگابایتی این محصول ، با نام WD1500 روانه بازار شد.

Western Digital WD 1500

این محصول با یک طراحی ویژه عرضه شد و کاربران می توانستند از طریق بخش شفافی که بر روی هارد دیسک تعبیه شده بود ، درون هارد دیسک را در حین کار مشاهده کنند.

سری Raptor جایگزین مناسبی برای هارد دیسک های سری JB بود و بهترین گزینه ممکن برای استفاده در سرورها به شمار می رفت.

تغییر لوگوی شرکت وسترن دیجیتال

در سال 2004 شرکت وسترن دیجیتال با تمرکز بر ابتکارات، لوگوی شرکت را که در 1997 طراحی شده بود تغییر داد و لوگوی فعلی شرکت را جایگزین کرد. شرکت وسترن دیجیتال در سال 2006 خط تولید جدیدی را ایجاد کرد. هارد دیسک های وسترن دیجیتال سری My Book برای اولین بار در سال 2007 توسط خط تولید جدید شرکت وسترن دیجیتال روانه بازار شد. وسترن دیجیتال در سال 2007 با استفاده از فناوری ضبط عمودی (Perpendicular Recording) توانست ظرفیت هارد دیسک های نوت بوک و قابل حمل را بالاتر ببرد و همچنین مصرف انرژی آن ها نیز کاهش یابد.

در ادامه این شرکت با تولید هارد دیسک هایی با قابلیت تغییر سرعت چرخش دیسک مابین 5400 و 7200 دور در دقیقه وارد بازار شد. در تاریخ 21 آوریل 2008، این شرکت نسل جدید هارد دیسک های 10000 دور در دقیقه ای با ظرفیت 300 گیگابایت و در دونوع 2.5 اینچ و 3.5 اینچ خود را با نام WD VelociRaptor معرفی و روانه بازار کرد .

Western Digital VelociRaptor

طبق گفته مسئولان شرکت وسترن دیجیتال این مدل از هارد دیسک ها 35 درصد سریع تر از نسل قبلی خود بوده است. در تاریخ 12 سپتامبر 2008 اولین هارد دیسک 500 گیگابایتی از سری Scorpio Blue مخصوص لپ تاپ روانه بازار شد. در 27 ژانویه سال 2009 ، اولین هارد دیسک 2 ترابایتی برای کامپیوتر و اولین هارد دیسک 1 ترابایتی مخصوص لپ تاپ معرفی شد و روانه بازار گشت. در تاریخ 30 مارس 2009 شرکت وسترن دیجیتال با همکاری شرکت Siliconsystems توانست به تولید حافظه های اس اس دی (SSD) راه یابد.این همکاری قدم بزرگی برای موفقیت های شرکت وسترن دیجیتال رقم خورده است.

سال 2010 (پیش به سوی آینده ای بهتر)

در اکتبر 2010 اولین هارد دیسک 3 ترابایتی وسترن دیجیتال با رابط ساتا تولید گردید. این محصول دارای صفحات 750 گیگابایتی بود که بر روی هم قرار گرفته بود. در سال 2011 شرکت هیتاچی و شرکت وسترن دیجیتال توافقی را برای همکاری به امضا رساندند که طبق آن توافق شرکت وسترن دیجیتال برای مشارکت با هیتاچی باید حدود 4.3 میلیارد دلار پرداخت می کرد.

3.5 میلیارد دلار توسط شرکت وسترن دیجیتال به صورت نقدی پرداخت گردید و مابقی آن در حدود 25 میلیون سهم شرکت وسترن دیجیتال پرداخت شد. در سال 21 اکتبر سال 2011 شرکت وسترن دیجیتال با مشکل بزرگی روبرو شد و این مشکل ناشی از سیل بی سابقه در تایلند به وجود آمد.در اثر سیل عظیم در کشور تایلند در سال 2011 ، کارخانه های شرکت وسترن دیجیتال در آن کشور به حالت تعلیق درآمد.

سیل تایلند در سال 2011

این اتفاق باعث شد تا در بازار های جهانی با کمبود شدید هارد دیسک های وسترن دیجیتال مواجه شوند و باعث بالا رفتن قیمت هارد دیسک در جهان شد. این افزایش قیمت باعث شد تا درآمد شرکت وسترن دیجیتال در آن سال ، با وجود تعداد فروش کمتر، با افزایش مواجه شود.

در مارس 2012 شرکت وسترن دیجیتال توانست با کمک شرکت هیتاچی به عنوان بزرگ ترین تولید کننده هارد دیسک در جهان دست یابد. هم اکنون هارد های تولیدی شرکت وسترن دیجیتال از بهترین و با کیفیت ترین هارد های دنیا می باشد و در رنگ های مختلفی برای کاربرد های مختلف در بازار وجود دارد.

از نظر تیم هارد اکسپرت رتبه اول بهترین هارد دیسک های دنیا به شرکت وسترن دیجیتال تعلق میگیرد.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله

سایر

مشترک‌شدن
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[contact-form-7 404 "یافت نشد"]
[contact-form-7 404 "یافت نشد"]