تاریخچه شرکت مکستور (Maxtor)

تاریخچه شرکت Maxtor

شرکت مکستور در سال 1982 در آمریکا تاسیس شد و در آن زمان با توجه به توانایی ها خود در بازار تجارت و کیفیت محصولات خود به سومین برند پر فروش آن زمان تبدیل شد. شرکت مکستور در سال 2006 توسط رقیب خود یعنی سیگیت خریداری شد؛ هرچند سیگیت همچنان اقدام به تولید هاردهایی با برند مکستور می‌کند.

تاریخچه

در سال 1981 سه کارمند سابق شرکت IBM تصمیم به سرمایه گذاری در صنعت کامپیوتر کردند و در همین سال شرکت مکستور تاسیس شد. موسسان این شرکت یعنی جک سوارتز (Jact Swartz)، جیمز مک‌کوی (James McCoy) و ریمورد نیدژویسکی (Raymond Niedzwiecki) فارق التحصیلان شرکت مهندسی دانشگاه سن خوزه در آمریکا بودند و توانستند پس از یک سال و با بودجه تقریبا 3 میلیون دلاری شرکت مکستور را تاسیس کنند.

An early Maxtor hard drive

مقایسه اندازه هارد دیسک امروزی لپ تاپ‌ها با یکی از هارد دیسک‌های اولیه مکستور

در سال 1983 مکستور اولین محصول خود به نام XT-1140 با ظرفیت 140 مگابایت را روانه بازار کرد. شرکت مکستور پس از مدتی برای انتقال به سنگاپور با بانک توسعه این کشور وارد مذاکره شد و منابع مالی خوبی را برای انتقال توانست از این بانک دریافت کند و خط تولید آن به این کشور انتقال یافت.

Maxtor 60 GB HDD

هارد دیسک 60 گیگابایتی مکستور

در سال 1985 مکستور با نماد MXO به بازار بورس نییویورک وارد شد و پنج سال بعد یعنی در سال 1990 شرکت تولید کننده هار دیسک به نام MiniScribe را خریداری کرد.

Maxtor OneTouch III Mini Edition

Maxtor OneTouch III Mini Edition

در سال 1992 به دلیل سیاست های غلط شرکت، مکستور تا مرز ورشکستگی رفت و بخش مهندسی و عملیاتی خود را در سن خوزه و کالیفرنیا تعطیل کرد. در سال 1993 تا 1996 مکستور هارد دیسک های با معماری DSP را معروف به DiamondMax معرفی و روانه بازار کرد. در سال 2000 مکستور هارد دیسک های کوانتوم را تولید کرد که از رابط ATA/133 استفاده می کردند و این محصول مکستور را مجددا در در بازار مطرح کرد و این شرکت را دوباره به بازار فروش هارد های سرور وارد کرد .

در سال 2006 شرکت مکستور توسط رقیب تجاری خود یعنی شرکت سیگیت (Seagate) به ارزش تقریبی 2 میلیارد دلار خریداری شد و در سال 2016 مکستور به عنوان نامی تجاری دوباره در برخی از محصولات سیگیت مورد استفاده قرار گرفت؛ با این حال کارخانه‌ی سابق Maxtor در شهر سوژوی چین در سال 2017 تعطیل شد.

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله

سایر

مشترک‌شدن
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[contact-form-7 404 "یافت نشد"]
[contact-form-7 404 "یافت نشد"]