بازیابی اطلاعات هارد دیسک ضربه خورده

تعمیر هارد دیسک ضربه خورده در هارد اکسپرت

تعمیر هارد دیسک ضربه خورده در هارد اکسپرت


در مقالات گذشته ی هارد اکسپرت راجع به بازیابی اطلاعات و تعمیر هارد دیسک‌های مختلف توضیح داده شد، اما در این مقاله به طور مفصل و تخصصی بازیابی اطلاعات از هاردهای ضرب خورده را توضیح می‌دهیم.

همه‌ی ما ممکن است در هنگام کار با لپ‌تاپ یا کار با هارد اکسترنال ناخودآگاه به آن ضربه‌ای وارد کرده باشیم و یا آن را به صورت ناگهانی تکان داده باشیم. بعد از این اتفاق معمولا همه‌ی افراد هارد دیسک را دوباره به دستگاه خود متصل می‌کنند و یا دوباره لپ‌تاپ خود را روشن ‌می‌کنند اما از این موضوع مطلع نیستند که ممکن است با همین کار صدمات جبران ناپذیری را به اطلاعات خود وارد کنند.

برای تشریح این ایراد و مشکل از شما دعوت می‌کنیم تا مقاله ساختار هارد دیسک را مطالعه کرده تا ابتدا با اجزا و طریقه عملکرد آن آشنا شوید.

هنگامی که هارد دیسک ضربه می‌خورد فاصله چند میکرونی بین هدها و سطح دیسک یا همان پلاتر به صفر می‌رسد و همین موضوع باعث برخورد هد با سطح پلاتر می‌شود. در این مواقع هدهای هارد دیسک آسیب دیده و دیگر قادر به خواندن اطلاعات از روی سطح هارد دیسک نیستند.

نکات مهم درباره هارد دیسک‌های ضربه خورده

 ممکن است در هنگام آسیب دیدن و ضربه خوردن یا تکان ناگهانی هارد دیسک، فقط یک با چند هد آسیب ببینند  و همچنین ممکن است تمام هدها آسیب ببینند.

هارد دیسک معمولا وقتی ضربه می‌خورد و دچار خرابی هد می شود پس از اتصال به دستگاه با صداهای نابهنجاری مانند “تق تق” یا “کلیک کلیک” شروع به کار می‌کند.

ممکن است در بعضی از مواقع خاص هارد دیسک دچار خرابی هد شود اما شروع به کار با صدای نرمال کند. در اینطور از مواقع معمولا سرویس SA دچار مشکل شده است و ممکن است در نهایت منجر به خرابی هد نیز بشود.

وقتی هارد دیسک ضربه می‌خورد ممکن است هدها جایگاه خود را از دست بدهند و شما بعد از وصل کردن آن به کامپیوتر ، یک یا چند عدد از هد ها بر روی سطح دیسک (پلاتر) کشیده شود و باعث ایجاد خش عمیق بر روی سطح شود و این موضوع یعنی از بین رفتن همیشگی اطلاعات.

لطفا پس از ضربه خوردن هارد دیسک به هیچ عنوان آن را به دستگاه وصل نکنید و فورا آن را به مرکز هارد اکسپرت و یا مراکز معتبر و دارای تجهیزات دیگر ببرید.

مراحل بازیابی اطلاعات هارد ضربه خورده در مرکز بازیابی اطلاعات هارد اکسپرت

مراحل بازیابی اطلاعات هارد ضربه خورده در مرکز بازیابی اطلاعات هارد اکسپرت بدین ترتیب است که ابتدا هارد دیسک در محیط کاملا بدون گرد و غبار و در داخل Clean Room باز شده و جایگاه هدها بررسی می‌شود. سپس هارد دیسک با دستگاه بررسی می‌شود و در صورت امکان اطلاعات استخراج می‌شود و اگر خرابی به شکلی بود که هدها از کار افتاده بودند باید یک هارد با پارامترهای مشابه هارد خراب پیدا کرد و عمل جراحی را روی آن انجام داد و هدها را از هارد سالم به هارد معیوب پیوند زد و سپس اطلاعات را از طریق دستگاه استخراج کرد .

این جراحی و بررسی حتما باید در کلین روم انجام شود و باید حتما افراد دارای تخصص این کار را انجام دهند، تیم هارد اکسپرت با داشتن تجربه کافی در زمینه اجرای انواع هارددیسک آماده بازیابی اطلاعات از هارد های ضرب خورده شماست.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

آموزشآموزش‌های عمومی

مشترک‌شدن
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[contact-form-7 404 "یافت نشد"]
[contact-form-7 404 "یافت نشد"]